روستای باقرتنگه / بابلسر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای باقرتنگه

شهرستان بابلسر – استان مازندران

baghertangeh.ir/

http://bagrtangherosta.rozblog.com/

baghertanghe.mihanblog.com/


روستای «باقرتنگه»  که در قدیم الایام نام « باغ تنگه» داشته است از توابع بخش مرکزی شهرستان بابلسر در استان مازندران میباشد.

باقرتنگه از دهات بلده (دهستان پازوار) حومه مشهد سر.(از مازندران و استر آباد ، رابینو ترجمه وحید مازندرانیص۷۴ و ۱۵۷)در فرهنگ جغرافیائی آمده است : دهی است از دهستان حومه ٔ بخش بابلسر شهرستان بابل که در ۴ هزارگزی خاور بابلسر برکنار راه شوسه ٔ بابلسر بهنمیر دردشت واقع است. ناحیه ای است دارای آب و هوای معتدل مرطوب و ۲۱۵ تن سکنه ،آب آنجا از چاه تأمین میشود، محصول عمده ٔ آن پنبه و کنجد و باقلا و غلات و صیفی و لبنیات و شغل مردمش زراعت و گله داری است و گله داران تابستان برای ییلاق به سواد کوه میروند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳).

طبق سفرنامه ملگونف روسی به سواحل جنوبی دریای خزر در سالهای ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰ میلادی  نام قدیم بابلسر مشهد سر نام داشته است که این بلوکات به دوقسم تقسیم شده ، مشهدسر اول و مشهدسر دویم نامگذاری شده بود و جز ولایت بارفروش که هم اکنون  به آن بابل می گویند،  روستا ی "باقرتنگه" که در قدیم الایام "باغ تنگه"  نام داشته است  جز دهات بلوکات مشهد سر اول و در نیم فرسخی مشهد سر قرار داشته است.

این روستا در دهستان ساحلی قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۴۳۷۴نفر (۱۱۹۸خانوار) بوده‌است.

وجه تسمیه روستا:

به روایتی از قدیمی ها می گویند "باقرتنگه" منطقه ای پراز درخت و درختچه های خودرو و فضایی جنگلی ، راه باریکه ای در میان منطقه  و احتمال اینکه این منطقه به استناد سفرنامه ملگونوف روسی  «باغ تنگه» نام گذاری شده است  بر اساس همین موضوع است.

عده ای می گویند که شخصی بنام "باقرتک" در این منطقه زندگی می کرده است،  وی امامزاده ابراهیم ابوجواب را به قتل رسانده است ، قدیمی های روستا بر این باور هستند که باز ماندگان این فرد قصد سفر مکه را کنند از دار دنیا می روند.

براساس حضور "باقرتک"  در این منطقه که تنگه ای بوده است و میان بر و درخت و درختچه ها قرار داشته است این منطقه منسوب به باقر  "باقرتنگه" نام  گرفته است که به فارسی «تنگه باقر»  نامیده می شود.

احتمال می رود که با توجه به تندی کلام مردم این منطقه «منظور از تندی کلام صحبت های سریع است» لفظ باغ تنگه رفته رفته به باقرتنگه تبدیل شده باشد که نام کنونی این روستا است.

در پسوند نام خانوادگی باقرتنگه ای های اصیل «باقری» قرار گرفته است.

در منطقه باقرتنگه در قدیم الایام دو گروه که معروف به  «مازنی ها»  مازندرانی ها ، جلگه نشین بوده اند و « چپون ها»  چوپان ها که کوه نشین بوده، از منطقه کوهستانی بندپی به این منطقه آمده اند و زیست می کردند، چوپانان در دو منطقه شرق و غرب روستا و مازنی ها در منطقه مرکزی روستا می زیستند.

هم اکنون علاوه بر این دوگروه افراد بسیاری از نقاط مختلف به این روستا وارد شده اند و بافت قدیمی روستا را بر هم زده اند و منطقه ای از روستا که در قدیم به "میخ کلا" معروف بود و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به قائمیه تغییر نام پیدا کرد ه است و  اصالت ساکنین  آنجا  از بندپی  است به منطقه شهری بابلسر پیوسته و از روستای باقرتنگه جدا شد.

روستای باقرتنگه را می توان روستا شهر نامید زیرا در جوار شهر بابلسر قرار گرفته است  و تقریبا بافت شهری دارد.   

اماکن موجود در روستا:

اماکن مذهبی:

روستای باقرتنگه دارای سه مسجد است بنام های مسجد جامع در مرکز روستا و دو مسجد دیگر بنام مسجد موسی بن جعفر در غرب روستا و مسجد مهدیه در شرق روستا که در جوار آنها  حسینه هایی نیز ساخته شده است. 

در این روستانیز حسینه هایی در جوار این مسجد ها بنا شده است که در حسینه ای  که در جوار مسجد جامع بنا شده است ٫ اثر یکی از هنرمندان درودگر باقرتنگه ای بنام «عشقعلی رضایی راد» که درب ورودی این حسینه را با طرح درب مسجد کا ظمین عراق ساخته است  و هزینه آن حدود هفت میلین تومان برآورد شده است که یکی از آثار های زیبای هنری محسوب می شود. 

آرامگاه شهدای باقرتنگه:

شهدای این محله که تعداد آنها به یازده تن می رسد و  دوشهید گمنام نیز در جوار شهدای این روستا مدفون است.

 یازده تن از شهدای باقرتنگه  در جوار مسجد جامع  در آرامگاه زیبای که توسط بنیاد شهید و کمک های مردمی ساخته شده است آرمیده اند.

پاسدار شهید عیسی ذوالفقاری فرمانده دژبانی مناطق عملیاتی جنوب کشور از سرداران  افتخار برانگیز هشت سال دفاع مقدس است که در میان این شهدا آرمیده است.

معلم شهید علیجان خدابخشی از شهدای فرهنگی این خطه و سامان است  و در گلستان شهدای امامزاده ابراهیم بابلسر مدفون است. 

آرامگاه:

در این روستا دو آرامگاه وجود دارد که یک آرامگاه قدیمی که  در  مرکز روستا و کنار جاده اصلی و بر روی منطقه ای تقریبا بلند قرار دارد که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیردُ ٬ در این آرامگاه مزار آقامیرآقا یکی از سادات این روستا است و مردم این منطقه جهت گرفتن حاجات خود به زیارت این مزار می آیند و نذورات خود را اداء می کنند. 

 آرامگاه دیگر که بعد از انقلاب با مساحتی به وسعت چند هزار متر با نام آرامگاه سمیه در جنوب شرقی روستا در مرز منطقه قائمیه و باقرتنگه قرار گرفته است.

حمام :

حمام قدیمی این روستا که در مرکز روستا واقع بود هم اکنون تخریب شده است .

بازار روز:

حدود پنجاه سال پیش در این روستا بازاری بنام حاجی بازار بود که اهالی محل میوه ُ تربارو محصولات باغی خود را جهت فروش به این بازار می اوردند که بعد از انقلاب این بازار  در روزهای دوشنبه در بلوار نیروی هوایی  این روستا که درهمان محل حاجی بازار بوده است  دوشنبه بازار برگزار می شود  و کاسب های نقاط مختلف در انجا گرد امده و محصولات خود را به عرضه فروش می گذارند.

پارک لاله:

پس از پیروزی انقلالب اسلامی پارکی به نام پاک لاله  در این روستا تآسیس شد که به آن رسیدگی خاص نشده بود ، اما هم اکنون توسط دهیاری و  شورای اسلامی روستا با توجه به بودجه ای که از سوی استانداری تصویب شده است نسبت به تجهیز و ساخت و ساز این پارک اقدامانتی بعمل امده است که در فاز اول  کار ساخت یک آمفی تئاتر روباز چند منظوره با ظرفیت ۲۰۰ نفر آغاز شده است که قرار است در روز میلاد حضرت ولی عصر با جشن بزرگی که از سوی اهالی و با همکاری شورا و دهیاری روستا برگزار می شود افتتاح کردد.

در فاز های بعدی این پارک ایجاد آلاچیق ها و استخر بزرگی جهت قایق پدالو و  ایجا فضای سبز و تجهیز ولوازم ورزشی و تفریحی کودکان و است.

اصلاعات جدید: پارک لاله باقرتنگه در بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط استاندار مازندران با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و مردم باقرتنگه افتتاح شد و در این ژار یک آمفی تئاتر روبازُ ژیست اسکیتُ ُ هشت الاچیقُ وسایل تفریحی کودکان و بدنسازی تعبیعه شده است و مورد استفاده روستائیان قرار گرفته است.

بانک ها

روستای باقرتنگه دارای یک قرض الحسنه بنام قرض الحسنه ولی العصر است که در اوایل انقلاب اسلامی با همت سردار شهید اسلام «عیسی ذوالفقاری» تآسیس شد و در این روستا فعالیت خود را آغاز کرد.

باشگاه ورزشی :

یک باشگاه با ظرفیتی پائین توسط سپاه پاسداران در این منطقه احداث شده است که به فعالیت مشغول است و قرار است که در آینده ای نزدیک نیز یک سوله  ورزشی دیگر با ظرفیت بیشتر احداث شود و در جهت ورزشی نیز این روستا توسعه پیدا کند.

این روستا دارای  یک زمین فوتبال است که  تجهیز نیست ولی اهالی روستا از ان استفاده می کنند.

اطلاعات جدید: اخیرآیک سالن بزرگ ورزشی در حال ساخت است که هنوز افتتاح نشده است.

از مکان های دیگر در این روستا می توان به  شرکت تعاونی اکباتان از زمان قبل از انقلاب، ، قرض الحسنه ولی عصر، شورای اسلامی ، دهیاری ، قرار دارد.

مکان های دولتی و … از قبیل سایت نیروی هوایی در جنوب غربی ٬ اردوگاه نیرو هوایی درشمال شرقی، اردوگاه متقین وابسته به اداره اوقاف در شمال شرقی ، شرکت پرسی گاز در  بلوار نیرو هوایی، پردیس دانشگاه مازندران و خوابگاه دختران دانشجو دانشگاه مازندران  در شمال غربی ٬ اردوگاه بهزیستی در  شمال شرقی٬ این روستا را محاصره کرده است.

درجنوب این روستا شالیزار های زیبا قرار گرفته است و شاهزاده رودخانه (شازده رودخانه) از این شالیزاری ها عبور کرده و به شهر بابلسر وارد می شود و به دریا می ریزد.

این روستا از جنوب که انتهای شالیزار ها است به روستاهای «خردمرد» ٬ «احمدکلا»٬ « تازه آباد» ختم می شود.

در شمال این روستا سواحل زیبای دریای مازندران قرار دارد که  توسط شهرکی بنام علی آباد ، پردیس دانشگاه مازندران و اردوگاه نیرو هوایی و اردوگاه بهزیستی  محصور شده است  و مردم روستای باقرتنگه را که قدیم الایام از سواحل زیبای این دریا بهره مند  می شدند ُ از استفاده این نعمت خداددی  محروم ساخته است.

اطراف این روستا را شالی زار ها و باغات فرا گرفته است.

سالن ها و تالار های پذیرایی:

در این روستا سه سالن پذیرایی جهت جشن ها و عروسی ها وجود دارد که سالن عقیق و ابسته به اداره اوقاف در کنار اردوگاه نیرو هواییُ – تالار سینا در مرکز باقرتنگه و تالار ….در کنار سایت نیروی هوایی در داخل مزارع

شغل مردم روستا :

در قدیم الایام کشاورزی و دامپروری بوده است و در زمستان که کار کشاورزی  به اتمام می رسید به ماهیگری و شکار می پرداختند.

هم اکنون با توجه به بافت جدید روستا علاوه بر کشاورزی ، دامپروری ، شکار و ماهیگیری، نسل جدید به شغل های دیگر نظیر کارمندی، معلمی و… مشغول هستند.

این روستا دارای یک آبندان است که جهت آبیاری کشاورزی از آن استفاده می شودو کشاورزی آن کاشت برنج، گندم ، لوبیا روغنی و کلزا است.

تصفیه خانه فاضلاب شهری بابلسر در این روستا واقع شده است و این روستا دارای دامداری ، مرغداری های متعددی نیز است.

کارخانه پودر ماهی کیلکا نیز در این روستا وجود دارد .

اقلام زیر کشت در روستا:

در قدیم مزارع پنبه زاری که کاشت مرسوم بود ودر درون پنبه زاری انواع صیفی جات ُ، هندوانه، ذرت ، کنجدُ، گوجه فرنگی  و … کاشته می شد، که هم اکنون با وجود  کاشت لوبیا روغنی و کلزا و… تک کشتی مرسوم شده است. 

 این روستا دارای آب ، برق ، تلفن و گاز است که برق این روستا در زمان قبل از انقلاب ـامین شده است و آبو تلفن و گاز روستا در زمان بعد از انقلاب اسلامی  تآمین شده است و جاده اصلی روستا که قبلا راه باریکه ای بوده است، هم اکنون در حال ساخت داست وقرار است که بلوار ی ساخته شود .

انواع بادهای منطقه:

بادها در این منطقه به چهاردسته باد تقسیم می شود که شامل«دشت وا» ، «گله وا»، «خزر وا» ، « سام وا» است

دشت وا« باد دشت» : از مغرب می وزد و بعد از این باد هوا ابری و طوفانی می شود این باد در زمستان شدید است.
گله وا« باد گل» : تقریباً از شرق می وزد و بعد از دشت وا می آید و هوا را صاف می کند.
خزر وا « باد خزری» : از شمال می وزد و در تابستان به صورت نسیم خنک است.
«سام وا «باد سام»: از جنوب و از البرز می وزد که به آن «کوه سری وا» نیز می گویند و در زمستان سوزناک و در تابستان ملایم است.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  بی زحمت قسمت تالار اسمی از تالار ضیافت بیارید

  • ناشناس گفت:

   میگم داداش : تو باقرتنگه که تنها یه تالار نداره! باقرتنگه دارای چند تا تالار پذیراییه که باید از همه ی این امکاناتی ک روستا داراست تو بخش خدمات از همشون یاد بشه. اینجا که بیلبورد تبلیغاتی نیست!!!!!!!!

 2. ناشناس گفت:

  با سلام سایت شورای اسلامی و دهیاری باقرتنگه به نشانی زیر می باشد
  http://baghertangeh.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *