زاکین – بندرعباس – هرمزگان

سایتها و وبلاگهای روستای زاکین

شهرستان بندرعباس – استان هرمزگان

http://zakinnews.blogfa.com/

روستای زاکین یکی از روستاهای  زیبا و دیدنی دهستان سیاهو در شهرستان بندرعباس می باشد. این روستا در شمال شهرستان بندرعباس در مجاور ت ارتفاعات وکوه با نه  باارتفاع ۳۲۶۷ متر که مرتفع ترین کوه استان هرمزگان را تشکیل می دهد واقع گردیده است. این روستا یکی از روستاهای توریستی وزیبای هرمزگان است ودر طول ایام سال شاهد حضور گردشگرانی است که جهت بهره مندی از طبیعت آن به این روستا سفر می نمایند. روستای زاکین از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال با ارتفاعات کوه بانه از جنوب به محدوده روستای سیاهو از شرق به محدوده روستای سغ واز غرب با روستاهای تلسورو ودرگز همجوار می باشد. به علت کوهپایه ای بودن روستا وارتفاع بالای آن از سطح دریا از زمستانهای نسبتا سرد وتابستان از هوای نسبتا معتدل برخوردار می باشد.

موقعیت جغرافیائی روستای زاکین:

این روستا در محدوده جغرافیایی ״۳۴ ׳۱۸ °56 طول شرقی و ״۴۶ ׳۴۹ °27 عرض شمالی واقع شده است وجزئی از دهستان سیاهو شهرستان بندرعباس می باشد.حداکثر ارتفاع روستا در ارتفاعات بیش از ۳۰۰۰ متر بوده و پائین ترین نقطهآن از سطح دریا, ۹۱۵متر بالاتر می­باشد

تشکیلات زمین شناسی :

این منطقه دارای تشکیلات زمین شناسی و آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی مارنهای میوسن و تراسهای آبرفتی میباشد .

خاکشناسی:

این منطقه دارای خاک عمیق ونیمه عمیق با بافت سبک تا متوسط می باشد .

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهی روستای زاکین بسیار متنوع و غنی می­باشد و از شگفتی­های آن این است که انواع گونه­های سردسیری مانند انار، بادام، انجیر و انگور و زردآلو همراه با گونه­های گرمسیری مانند درخت نخل مشاهده می­شود همچنین انواع گونه ­های گیاهی مانند ناترک، استبرق، بادام کوهی، بنه و بید دراین روستا مشاهده می گردد این گونه­های گیاهی در سطح وسیعی از منطقوجود دارند. همچنین گونه ارس نیز در ارتفاعات منطقه دیده می­شود. در سرتاسر روستا درختان مثمر مانند نخل خرما-انگور-انار-زردآلو- درختان نارنگی، لیموترش و انبه دیده می­شود که در این روستا هم درختان سردسیری وهم گرمسیری در کنار هم مشاهده می گردد وشاید کمتر مناطقی از کشور وجود دارد که هم موز-نخل-انبه وزرد آلودر کنار یکدیگر رشد نموده ومحصول با کیفیتی  به وجود آید واین یکی از زیباییهای این روستاست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *