خاصکول- رودبار – گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای خاصکول

شهرستان رودبار-استان گیلان

http://khaskol.blogfa.com/

 خاصکول یعنی چه؟

نام خاصکول : از "خاص" و "کول" گرفته شده است. خاص به درختان راش وممرز گفته می شود و کول به معنای "جای بلند" است. و در کل خاصکول به معنای جای بلندی است که درختان راش و ممرز در آن میروید.

جغرافیای سیاسی:

روستای خاصکول: در ۱۵ کیلومتری شرق رستم آباد واقع شده و در تقسیمات جغرافیایی جزء حوزه شهری توتکابن از بخش رحمت آباد شهرستان رودبار می باشد.روستایی کوهستانی و بسیار خوش آب و هوا است و با چشم اندازهای طبیعی و دوست داشتنی دیدگان هر انسانی را مجذوب خود می سازد.

جغرافیای طبیعی:

روستایی کوهستانی با آب و هوای معتدل کوهستانی است. در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح آب های آزاد واقع است.

جغرافیای کشاورزی و باغبانی:

سرزمینی است با خاک حاصلخیز (به دلیل آتشفشانی بودن منطقه) که سالها قبل حتی برروی کوهها کشاورزی می شد. در قدیم وسعت جنگلها و سطح زمین های زیر کشت خیلی بیشتر از امروزه بوده است. محصولات آن گندم و جو و…است.دارای درختان زیتون در مناطق پایینی روستا است.در خود روستا به دلیل شرایط آب و هوایی درختان زیتون کشت نمی شود.

جغرافیای انسانی:

 

کرمانج ها که توسط شاه عباس صفوی از منطقه غرب ایران به منظور تغییر مذهب (از سنی به شیعه) به سمت خراسان تبعید شدند. به احتمال زیاد سنی بوده اند.که به شیعه تغییر مذهب داده اند. در خراسان زبان کردی با زبان خراسانی آمیخته شد و زبان کرمانجی را به وجود آورد. سپس عده ای توسط نادرشاه افشار به سمت گیلان کوچ داده شده اند. و به دلیل رطوبت مناطق پست مناطق کوهستانی را برای زندگی انتخاب کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *