چهره – بابل – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای چهره

شهرستان بابل – استان مازندران

http://hosseyn363.blogfa.com/

http://chahreh.blogfa.com/

 

بخش بابل کنار زیباترین دشت کوهپایه ای ایران بوده که به دلیل ترکیب زیبا و دلنشین دشت با کوهپایه دارای چشم اندازی بسیار زیبا و شگفت انگیز میباشد و همچنین روستای چهره که زیباترین روستای این بخش میباشد همچون نگینی درخشان در آن می درخشد.

روستای چهره از نظر تقسمات سیاسی از توابع بخش بابل کنار ـ شهرستان بابل می باشد و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ دارای ۲۰۳ خانوار و ۷۴۳ نفر جمعیت می باشد.

 

موقیعت

این روستادر مازندران شهرستان بابل منطقه ی بابلکنار  در کنار  بابلرود  واقع شده است ودو تپه به نام

(رش کش)و(موزی کتی ) که زیبایی زیادی به روستا بخشیده است .ویک رود خانه از وسط این ده عبور

می کند که به علت آلودگی اخیر شرکت های صنعتی کثیف ومیکروبی شده است.حدود ۹۵٪راه های آن آسفالت است .روستاها و شهر اطراف آن عبارت اند از:{درازکلا.کریا کلا.هلی خال.کاردکش .و شهر مرزیکلا}

مذهبی

این روستا ازنظرمذهبی موقعیت خوبی دارد بطوری که درمنطقه ی بابلکنارزبان زدمردم است زیرابدلیل

سوگواری درایام( محرم.فاطمیه…)که می کند.این ده دارای دو مسجد یک حسینیه و سقا خانه است. ازدیگرمکان های مذهبی این روستا(امام زاده سید ابراهیم{ع})است که دارای حرمت خاصی است واز سیدان بزرگ این روستا {سید اسماعیل}است که ایشان هم حرمت زیادی دارند .قبرستان این ده در محدودی  یا حیا ط امام زاده و مقداری در حیاط  مسجد قرار دارد  . این روستا ۳شهید گرامی  تقدیم ایران عزیز کرده است.

تاریخی

این روستا از نظر تاریخی قدمت خوبیگویی این روستا حدود ۵۰۰سال قدمت تاریخی دارد زیرا در بالای 

تپه ی‌(رشکش) قلعه ای وجود داشت که نام او (رشکش)بود وهم اکنون آثاری از آن باقی مانده است

البته این آثاربه صورت به  ویران است. ظرف های سفالی وقبرهای قدیمی در بالای تپه یافت می شود

از دیگر  آثار قدیمی او درخت کهن سالی است که در وسط رو ستا قرار دارد وخانه های قدیمی  را هم

می توان نام برد

اقتصادی

ازنظر ا قتصاد این روستا مانند دیگر رو ستا های اطراف است در زمستان سال ۱۳۸۶بدلیل سرما زدگی آسیب فراوان دیده است که گویی مردم صد ها میلیون تومان فقط محصول باغها خراب شده است ودرچند صد هکتار درختان که به همراه محصو ل خود از بین رفتن و مقداری میوه که باغ داران کنده بو دن پوسیدند واندکی که هم مانده بود دلال ها با قیمت کمی خریدن.از دیگر ضرر های اقتصادی ضرر دلال هااست که هر کدام میلیون ها تومان مرکبات از قبل خریده بودن واز بین رفت .این روستا درآمد دیگری هم داردمثل عوارضی که از کامیون ها گاهی اوقات می گیرند.وتعدادزیادی از کارخانه های شهرک صنعتی در روستای چهره واقع شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *