روستای فخرآباد / بجستان / خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای فخرآباد

 شهرستان بجستان – استان خراسان رضوی
http://www.argf.ir/

fakhrabad95.ir/

http://fakhrabadma.blogfa.com/

http://fakhrabad89.blogfa.com/

fnk.blogfa.com/

fnk559.blog.ir/

fakhrabadosve.blogfa.com/

sh-aliakbar-amiri.blogfa.com/

 

فخرآباد یک از روستاهای حاشیه کویر بخش بجستان شهرستان گناباد می باشد. فخرآباد در عرض جغرافیایی ۷۴/۳۴ درجه شمالی ودر ارتفاع ۸۱۹ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. از سمت شمال با کویر، از غرب با روستای منصوری، از شرق با روستای سردق و از جنوب با شهر بجستان مجاور می باشد.

مردم فخرآباد عموماً کشاورز و زحمتکش می باشند. محصولات عمده آن عبارتند از: انار، پسته،زعفران،خربزه، هندوانه،پنبه،زیره،گندم، جو می باشد.

فخرآباد اگر چه در حاشیه کویر واقع شده است ولی از گذشته دور مورد توجه بوده و در مسیر راه بین شرق و غرب ایران و شمال و جنوب خراسان قرار داشته است. در منابع جغرافیایی حافظ ابرو از آن یاد شده است. کلنل مک گرگر در مورد راه های خراسان از جمله طبس به مشهد و طبس به ترشیز(کاشمر) از این آبادی به عنوان یک ایستگاه نام می برد که کاروان ها در آن توقف می کرده و به استراحت می پرداخته اند. در مسیر طبس به مشهد در فاصله ۱۵ مایلی قرار داشته. راه خوب وهموار و آب و آذوقه کم بوده است. در مسیر طبس به ترشیز ۸ فرسنگ از ایستگاه قبلی یعنی حوض حاجی میرک فاصله داشته است. این اهمیت موجب شده که این روستا دارای یک رباط شاه عباسی باشد که قسمت های زیادی از آن خراب شده و چهارپایان در آن بسته می شوند.

آثار تاریخی

آثار و ابنیه تاریخی بدون شک از مصادیق بارز پشتوانه های حیاتی و غیرقابل انکار تمدن بشری عموماً و علی الخصوص تاریخ تمدن و فرهنگ کشور است که به موجب آن تمامی ملت ها امکان شناخت مبانی شکل گیری حیات فکری و اجتماعی خویش و چگونگی زندگی و تعامل با سایر ملتها در دنیای جدید را خواهد داشت.

در ورودی روستای فخرآباد کاروانسرای شاه عباسی قرار دارد که باعث افتخار روستا می باشد. ولی متأسفانه از زمان انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی روی دیوارهای سمت ورودی روستا شعارهایی در حمایت و یا تخریب کاندیداهای مجلس و نیز استمداد از مسئولین برای رفع مشکل دهستان شدن فخرآباد، توسط اسپری های رنگی نوشته شد و متعاقب آن نیز بعضی از همشهریان برای تبلیغ کار و اشتغال خود به جهت جذب مشتری، اقدام به نوشتن روی دیوارهای این بنای تاریخی کردند.

متأسفانه به دلیل نبود آگاهی و عدم تبلیغات مناسب بعضی از همشهریان ما از ارزش واقعی این اثر ارزشمند آگاه نیستند. بسیاری از آنها نمی دانند که این کاروانسرا یک گنج ملی است و باید در حفظ آن کوشید لذا نسبت به حفظ این اثر چندان توجهی ندارند.

لازم به تذکر است که برابر ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی «هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه تاریخی یا مذهبی آسیب وارد کند علاوه بر جبران خسارت وارده  به حبس از یک تا ۱۰ سال محکوم می شود. بنابراین آگاهی دادن به این افراد که نا آگاهانه باعث صدمه زدن به این اثر ملی می شوند، وظیفه تک تک ما فخرآبادی هاست تا این سند هویت ما برای نسل های بعد حفظ گردد.

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  باسلام اینم اضافه کنید. http://fakhrabad95.ir😉

 2. ناشناس گفت:

  چرا فخراباد گاز کشی نمیشه پس

 3. ناشناس گفت:

  با سلام، در خصوص نام فخرآباد به استحضار می رساند در ۴۰ کیلومتری شهرستان رشت در مسیرجاده زیبای لشت نشاء به زیباکنار روستایی وجود دارد که نامش فخرآباد است که توسط خاندان امین الدوله نام گذاری گردیده است.نام مادردکتر علی امینی و (همسر مهدی خان امین الدوله) از خاندان قاچار وزیردباردولت شاهنشاهی اشرف الملوک امینی یا خانم فخرالدّوله خواهر مظفّر الدین شاه بود، اومالک بسیار ثروتمند و اولین زنی بود که تاکسی رانی ایران را بیان گذاری نمود، مهدی خان سالها در شهرلشت نشای گیلان به اتفاق همسرو فرزندانش زندگی می کرد و امارت معروف به هشتی که امروزه به شهرداری لشت نشاء تغییر نام یافته است محل سکونت خانم فخرالدوله بوده است.نقل است نام فخرآباد گیلان توسط فرزندان امینی و به احترام مادرشان به یادگار مانده است.آرامگاه خاندان امینی هم اکنون در لشت نشاء تحت نظر اوقاف اداره می گردد. در بهارستان تهران خیابانی معروفی به همین اسم وجود دارد.اطلاعات بیشتررجوع به سایت زیبا کنارو کتب تاریخی موجود.با احترام کورش اسداله پور

 4. fnk گفت:

  لطفا وبلاگ
  aryafakhrabad.blogfa.com
  را حذف وبه جای آن نام دو وبلاگ زیر را قرار دهید
  .fnk.blogfa.com
  fnk559.blog.ir

 5. ناشناس گفت:

  لطفا عکس ها واطلاعات رابه روز کنید
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *