بقچیر – بجستان – خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای بقچیر

شهرستان بجستان – استان خراسان رضوی

http://boghchir.blogfa.com/

 

 

 

روستای بقچیر با توجه به شهود و قرائن در گذشته های بسیار دور به نخجیر شهرت داشته و محلی برای شکار حیوانات وحشی و حلال گوشت بوده است . روستای بقچیر در شرق شهرستان بجستان واقع در کیلومتر۳۰ جاده بجستان فردوس واقع شده است . فاصله این روستا از جاده اصلی ۳ کیلومتر می باشد. این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد که اطراف آن کوه های مرتفع واقع شده است کوه سیاه که از مرتفع ترین کوه های شهرستان بجستان و با ارتفاع۲۸۵۷ متر می باشد در این روستا واقع شده است  آب و هوای معتدل این منطقه باعث شده که در تابستان و بهار مسافران زیادی از شهرها و روستا های همجوار برای تفریح به این منطقه عزیمت نمایند.

جمعیت این روستا حدود ۸۰ خانوار و۳۰۰ نفر می باشد. اکثرجمعیت این روستا را طبقه میانسال وکهنسال تشکیل می دهند . مردم این روستا مردمی متدین و مذهبی می باشند که شهره عام و خاص منطقه قرار گرفته اند میزان مهاجرت از ۳۰ سال گذشته تاکنون حدود ۱۱۰ خانوار بوده است که به شهرهای مشهد، بجستان وفردوس مهاجرت کرده اند. علت اصلی این مهاجرتها نبود امکانات جهت اشتغال جوانان ، خشکسالیهای پی در پی ، سطح پایین درآمدهای کشاورزی ودامداری می باشد که امید است  با اقدامات انجام شده شاهد ماندن جوانان در روستا باشیم.

افرادی از این روستا به شهر ها خصوصاً شهرستان بجستان مهاجرت کرده اند علاوه بر مشاغل دولتی  دارای مهارت های فنی می باشند و در زمینه های نقاشی و رنگ آمیزی ماشین، صافکاری اتومبیل، جوشکاری درب و پنجره،نجاری،ساعت سازی،استادکاری حرفه ای بنایی،سیم پیچی،خدمات کامپیوتری،تعمیر اتومبیل و ماشین های سنگین و غیره مشغول فعالیت هستند.

شغل اصلی مردم کشاورزی ودامداری می باشد که در خشکسالیهای اخیر این قشر زحمت کش صدمات فراوانی دیده اند. صنایع دستی مانند قالی و قالیچه در این روستا بافته می شود

محصولات کشاورزی این روستا  عمدتاً زعفران  و نعناء می باشد.که این دو محصول از مرغوبیت بسیار بالایی در منطقه برخوردار می باشد گندم ، جو ، ارزن ، پیاز ،گوجه فرنگی ، چغندر ، شلغم ، خربره ، هندوانه ، سیب زمینی ، شبدر ، یونجه وغیره نیز در این روستا کشت می شود . محصولات باغی این روستا عبارتند از : انگور ، گردو ، توت ، زرد آلو ، بادام ، شفتالو ، شاه توت ، انجیر ،انار و … که به دلیل خشکسالیهای پی در پی بازده این محصولات از حداکثر به حداقل کاهش یافته است .

 

اماکن و جاذبه های دیدنی روستا

 

۱- سد بتونی روستا

۲- آبشار فصلی روستا که در فصل بهار طبیعت خاصی دارد

۳- طبیعت بکر و کوهای مرتفع با دامنه های سرسبز

۴- بافت قدیمی روستا

 

روستای بقچبر در هشت سال دفاع مقدس

 

این روستا دارای مردمانی مومن،سخت کوش،پرتلاش و انقلابی می باشدجوانان این روستا در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با شور و اشتیاق و داوطلبانه به جبهه های جنگ اعزام می شدند همچنین مردم با کمک های مالی و نقدی خود همگام با دیگر هموطنان یار و یاور رزمندگان بوده اند که ماحصل این همه فداکاری ، گذشت و ایثار ۲شهید،۵جانباز،۱آزاده می باشد

شهدای بزرگوار این روستا:

روحانی شهید اسماعیل علیزاده

بسیجی شهید قاسم آمنی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *