نوق – بجستان – خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای نوق

شهرستان بجستان – استان خراسان رضوی

 

nooghestan.blogfa.com/

 

روستای نوق از توابع شهرستان بجستان استان خراسان رضوی با جمعیت بالغ بر ۱۰۰۰نفر در حدفاصل بین بجستان وفردوس است که با راه فرعی از جاده فردوس وبجستان جدا میشود  و همجوار دهستان جزین میباشد.پیشه مردمانش کشاورزی واغلب دامپروری به شیوه سنتی است.بالغ بر ۴۰ قنات وچشمه دارد که جز روستاهای با بیشترین قنات کشور میباشد.از محصولات معروف و با کیفیت این روستا که زبانزد مردمان منطقه است میتوان به قروت(کشک) .روغن زرد(روغن حیوانی) وپنیردر بخش دامداری.

وشلغم.چغندر،ارزن،گندم،جو و….زعفران نیز در بخش کشاورزی اشاره کرد.مردمانش سختکوش،مهمان نواز وباصفا هستند در ایام محرم هیئت عزاداری انصارالحسین(ع)این روستا در بین روستاهای منطقه از شهرت نسبتا خوبی برخوردار است .آب وهوای روستا سرد وخشک میباشد وروستا از اطراف با کوه وتپه ها محصور شده است.

نوق در لغت نامه دهخدا: . (اِخ ) دهی است از دهستان میان تکاب بخش بجستان شهرستان گناباد، در  هزارگزی جنوب بجستان و ۱۰ هزارگزی مغرب جاده ٔ بجستان به فردوس در منطقه ٔ کوهستانی گرمسیری واقع است و ۶۰۰ تن سکنه دارد. آبش از قنات ، محصولش غلات و ارزن و زیره ، شغل مردمش زراعت است . مزارع لیدک ، اسپورت ، درخت طوطی ، ارسک ، گز جزو این ده است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹).

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *