درگز – بندرعباس – هرمزگان

سایتها و وبلاگهای روستای درگز

شهرستان بندرعباس – استان هرمزگان

http://dargaz.pib.ir/

http://masoudbnd.blogfa.com/

http://paygahemahdiag.blogfa.com/

http://javanan-daregaz.blogfa.com/

 

 

طبیعت بکر و زیبا در درگز

زیبایی های طبیعت زیادند و در جای جای میهن عزیزمان ایران منابع آب فراوان این نعمت خدادادی طبیعتی زیبا را بوجود آورده تا ملت عزیز ایران از این نعمتها استفاده و لذت ببرند.

هرمزگان هم از این پدیده های زیبای طبیعت بهرهمند بوده و به هر نقطه از هرمزگان که سفر کنیم زیبایی های خاص خود را دارد از شرق استان رودان و میناب و از غرب استان بستک و پارسیان و بندرلنگه از شمال استان حاجی آباد سرسبز و از جنوب بندرجاسک و جزایر زیبای قشم و کیش و هنگام و لارک و لاوان و هرمز و  …  و در قلب استانمان هرمزگان بلندای زیبای گنو و کوه (بونه) یا فارغان یا هماگ یا…. 

خلاصه از این زیباییها که بگذریم طبیعت درگز را نباید از یاد برد درگز در پهنه ای از زمینهای هموار و مساعد کشاورزی منطقه سیاهو و در محاصره کوههای بونه – درگز (کلمان) – گنبد نمکی – روستای درگز  قرار دارد منابع آبی درگز قنات تلسورو جهت آبیاری باغات تلسورو و درگز – چشمه کلمان برای آیاری باغات درگز – چشمه باغ شعبان برای آبیاری باغات باغ شعبان چاه آب عمیق برای مصارف خانگی می باشد .

آب و هوای بسیار مطبوع و خنک در تابستان و بهار و در آب و هوای سرد در پاییز و زمستان جای خوبی برای گردشگران و خانواده هایی که یک روز تعطیل را با خانواده خود بگذرانند.

درختان نارنگی و پرتقال – لیمو – انگور – انجیر – انار – خرما – و .. از محصولات کشاورزی درگز است .

مکانهای دیدنی و زیارتی غار نمکی درگز – آبشار زیبای کلمان – گنبد نمکی درگز و قدمگاههای  شاه ولایت – درویش دریا  و  خضر نبی .

نکته ای در مورد غار نمکی که جزء آثار ملی هم ثبت شد

در منطقه سیاهو تنها گنبد نمکی که وجود دارد در جوار چهار روستا قرار دارد روستای جنوبی گنبد (چاهکل) روستای شمالی (درگز) روستای شرقی (تلسورو ) و روستای غربی (خرسین ) با توجه به سستی خاک این گنبد نمکی و وجود نمک در آن با ریزش باران حفره هایی در کوه بوجود می آید که این حفره ها با جریان آب در آن بصورت تونل های راهرو مانند شکل میگیرند و آب از قسمت دیگر این راهروهای به بیرون هدایت میشود که غارهای زیبایی بوجود می آیند در این غارها بعلت وجود آب نمک قندیلهای زیبایی از نمک شکل میگیرند که بر زیبایی غارها می افزاید .

بزرگترین غار نمکی در منطقه سیاهو غار نمکی درگز است که در شمال کوه نمکی و در جوار باغ شعبان بوجود آمده که بنام غار نمک درگز مشهور است . ضمنا در روستای خرسین هم دوغار کوچک وجود داشته که در حال حاضر با ریزش کوه و بارش باران مسدود شده کارشناسانی که به منطقه سیاهو سفر کردند با همراهی چند نفر از روستای خرسین برای بازدید غار درگز رفته و قسمتی از آبشار های نمکی که در درگز و خرسین وجود داشته را دیدن نمودند و غار گنبد نمکی را به نام غار خرسین و جزء آثار ملی کشورمان به ثبت رسانده اند . هر چند این موضوع باعث خوشحالی منطقه است که چنین مکانهای زیبایی از استانمان به ثبت برسد ولی کارشناسان و اهل فن باید دقت بیشتری بنمایند تا انشاءالله حقی از هیچ جایی پایمال نگردد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *